dobry-psycholog-warszawa-forum
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
dobry-psycholog-warszawa-forum

Forum psychologiczne dla młodzieży i dorosłych związane ze sprawami psychologicznymi, psychoterapią, pomocą psychologiczną.


You are not connected. Please login or register

Seks, miłość, rywalizacja cz.7

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1Seks, miłość, rywalizacja cz.7 Empty Seks, miłość, rywalizacja cz.7 Sro Kwi 07, 2010 5:09 am

miauczuś



Utrata przez dziecko pozycji jedynaka może być bardzo traumatyczna, szczególnie wtedy, gdy różnica wieku jest niewielka - rok lub dwa lata. Taka uraza wobec rodziców i rodzeństwa może trwać przez całe życie. Pierwsze dziecko na różne sposoby może ignorować brata lub siostrę, czuć wobec niego niechęć, a nawet wrogość. W fantazji może odtwarzać sytuację sprzed narodzin tego drugiego i zachowywać się oraz myśleć tak, jakby rodzeństwa nie było. Nieraz zaciera pamięć o dniu urodzin rodzeństwa, niemożliwe jest dla niego złożenie życzeń urodzinowych.

Skąd się bierze zazdrość i zawiść w związku? Dlaczego niektórzy starają się nadmiernie kontrolować swojego partnera, np. przeglądając jego korespondencję, sprawdzając telefon, nie zawsze mając ku temu powody?

Silna nieufność i podejrzliwość jest wyrazem niepewności o status miłosnej relacji. Nieufność także może niszczyć związek. Może być powtórzeniem kompleksu Edypa, układu, w którym dziecko miało poczucie, że nie ma szans wygrać z konkurentem tej samej płci lub było drastycznie karane za taką rywalizację. Dziecko boleśnie odczuwa wykluczenie z pary rodziców, co budzi zazdrość i zawiść. Włamywanie się do czyjegoś kalendarza czy telefonu jest chęcią posiadania drugiej osoby, kontrolowania jej od wewnątrz. Jest próbą usunięcia poczucia wykluczenia i frustracji.

Zazdrość może oczywiście wynikać z tego, że partner czy partnerka nie są godni zaufania. Balzak powiedział kiedyś, że kobieta budząca zazdrość nie jest jej warta. Pomijając narcystyczny aspekt wypowiedzi Balzaka, jego myśl odnosi się do uzasadnionej nieufności w związku. To samo zapewne moglibyśmy powiedzieć o niektórych mężczyznach, którzy naruszają intymność własnego związku i prowokują partnerkę do zazdrości - nieświadomie usuwając własny lęk przed byciem zdradzonym.



Maciej Musiał - psychoterapeuta psychoanalityczny i superwizor. Kieruje Ośrodkiem Psychoterapii Psychoanalitycznej „Trójmiasto” i Studium Psychoterapii w Sopocie

Czym jest zazdrość

Temu, kto zazdrości, chodzi o ukochaną osobę, jakąś wartość, ideę i pojawia się niepokój, że to miłosne pragnienie może zostać pokrzyżowane przez rywalkę lub rywala. Łatwo zauważyć, że przy zazdrości mamy układ trójkątny. Pierwotny trójkąt między matką, ojcem i dzieckiem jest matrycą dla przeżywania zazdrości w dorosłym życiu. Silne namiętności miłosne, seksualne i rywalizacyjne tworzą podstawową tematykę zazdrości.



Czym jest zawiść

Zawiść - pojawia się przy relacji, w której są tylko dwie osoby: ta, która odczuwa zawiść, i ukochany obiekt. Zawiść wybucha wtedy, kiedy odczuwamy wobec kogoś zależność. Zawiść jest związana z niedojrzałą częścią osobowości, jest też bardziej destrukcyjna, prymitywna od zazdrości.



Jak radzimy sobie z zawiścią

1. Zaprzeczamy, że istnieje, udajemy, że ten problem nas nie dotyczy.

2. Projektujemy naszą zawiść, czyli uważamy, że zawistni są inni, a nie my.

3. Robimy nieświadomie takie rzeczy, które wzbudzają zawiść innych.

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 
  •  

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje